Kişinin Sosyalliği

Bu buluşma fiziksel olarak karşılıklı ve aracısız görünmeyi içermelidir. Sosyal olarak bir araya geliş herkesin doğalarını görülür ve duyulur bir biçimde ortaya koyacak şekilde olmalıdır. İnternette sohbet veya blog (günlük) paylaşma şeklinde gelişen sosyal ilişkiler birçok açıdan kişinin denetimi altında gerçekleşmektedir. Bu alanlardaki paylaşım kişinin o andaki ses ve görüntüsünü tam olarak içermediği gibi ortamdan kaçabilmesine veya yaptırımı olmayan taşkınlıklar yapmasına olanak sağlamaktadır. Internet, fiziksel olarak bulunulan bir ortamdaki sosyalleşme ile karşılaştırıldığında kişinin kendini fazlasıyla saklayabildiği bir ortamdır.

Sosyallik becerisi ilk sosyal ortam olan aile içinde, çocuğun kendini olduğu gibi ortaya koyduğunda sevgi, takdir, onay ve saygı ile karşılanması ile oluşmaya başlar.

Bu sevgi ortamı çocuğun,  yetişkin döneminde de aynı açıklığı ve paylaşımı, genişleyen sosyal ortamında da gerçekleştirmesinin yolunu açar.
Bu beceri özellikle kişinin iş yaşamında başarısının garantisi olacaktır. Toplantılarda olumlu amaçlara yönelik açık ve girişken bir yaklaşım diğer insanlar tarafından ilgiyle karşılanırken sosyal becerisi yüksek olan kişiye en fazla geri dönüşümünde yolunu açar.

Bu durum liderliğin ilk kapılarının yavaş yavaş açılması anlamına gelecektir. Kişi açılıp paylaştıkça ilgi ve dikkatin yöneldiği ayrıca bilgi, onay ve görüşün alındığı taraf olmaya başlayacaktır.

Yorum bırakın

* Note: Your email will be kept secret and not be published

Translate »