Yasak Elma

Yasağın cazip olması beynimizin en sevmediği gerilim olan belirsizlikte kalmasından kaynaklanıyor.

Omurilik soğanı(medulla) dünyayı tehdit ve kaynak olarak ayırmak ve buna göre canlılığını korumak için (yaklaş- kaç) için neredeyse otonom bir yazılıma sahip.

Ancak hayatta birçok durum biz onları keşfedene kadar belirsizlik içeriyor. Belirsizlikte kalmakta insanoğlunu araştırmaya öğrenmeye ve keşfetmeye itiyor.  Bizi gerçekte iten içerdeki bir doz kortisol (korku hormonu) ile dopaminin (ödül hormonu) tüm metabolizmamızda içsel gerilim yaratması olarak görünüyor. Buna bir de katalizör etkisi yapacak adrenalin eklediğinizi düşünün. Tahamülünüzün bittiği an! İyi ya da kötü hiçbir durumun belirsizlikte kalmasına dayanamayışımız bundan ileri geliyor.

Amaç aslında yine belirsiz olanı ya tehdit ya da kaynağa çevirip buna göre pozisyon almak. Yani yaklaşacağız ve kaynağa sahip olacağız ya da uzak duracağız. Hatta sonuç bir kayıp haberi bile olsa kederini yaşayıp yarattığı gerilimi deşarj edeceğiz.

Böylece medullanın başrolde olduğu bekaa güdüsü amacına ulaşacak. (Sanırım evrimin en önemli itkisi belirsizliği ortadan kaldırma arzusu gibi çıkıyor ortaya).

Adem ile Havva arasında geçenler cinsel güdülenmeyi içerdiği için ortaya çıkan hormonları (dopamin/epinefrin/testestoron) sürdürme ve hazlarını kalıcılaştırma arzusu ile kısıtlayıcı ahlak (kortisol/ korku) çatışması yaşanıyor.

Beynimizin güdüsel alanı(medulla) cinsel merak ve türün devamını yaratma güdülenmesi yaşarken biraz üstte olan orta beyinde yerleşik ahlak normlarını içeren duygusal bellek bu temel güdüye ket vurmaya çalışıyor.

Tahmin edeceğiniz üzere duyguların güdüler üzerinde pek fazla şansı yok. Tıpkı rasyonel düşüncenin güçlü duygular üzerinde fazla şansı olmaması gibi.

Benzer şekilde 2 yaşındaki bir çocuk için kapalı tutulan bir çekmecenin arkasında belirsizliği ortadan kaldırma ve stresi dindirme döngüsü yatıyor. Üstelik yine aynı hormonlar devrede ödül ve yaratıcılık anında devreye giren dopamin testesteron hatta adrenalin ve bunun yasaklanmış yani yapılması durumunda gelebilecek cezanın yarattığı korku (kortisol)

Kazanan anne babanın dikkati dağıldığında açılan kapak ve keşif duygusu (tehdit ve kaynak ayrışması) ile içsel gerilimin deşarjı.

 

Not: Bu arada orta çağ resimlerinde elmayı getiren yılanın medulla spinali tasfir ettiğini belirtelim.

Yorum bırakın

* Note: Your email will be kept secret and not be published

Translate »