Aile Eğitimi IV

-Rastlantısal bir yaşamdan egemenlikli doyumlu bir yaşama, gelişigüzel acı dolu bir yaşamdan anlamlı ve sevgi dolu bir yaşama ancak bu yolda bilinçlenerek ve oluşan yeni bilinciniz doğrultusunda sorumluluk alarak ve gereği olanı yerine getirerek geçebilirsiniz.

-Ancak bu yolda terlemeye başlayacak birisinin emekleri karşılık görmeye başlar. Gerçek empati ancak böyle oluşturulabilir.

-Ben burada profesyonel empatiden bahsetmiyorum. Akademik olarak oluşturulmuş ‘Canım siz kendinizi onun yerine koyun psikolojini anlayın ve tepkisel olmayın’ değil benim bahsettiğim.

-Benim söylediğim onunla bir olmak o anlatırken içinizin titremesi aynı çaresizliği iliklerinizde hissetmeniz, aynı duyguları daha da geniş bir perspektiften yaşamanız, anlamanız ve deyim yerindeyse helalleşmenizdir.

-İşte bunu ya da bunun kademelerini yaratmaya başladığınızda ona yaklaşımınız empatik ya da sevgi ve şefkat dolu olacaktır.

-Bu metot aramızda bir anlayış olabilmesi için metot olarak adlandırılmıştır. Aslında insanlığın ta kendisidir. Ve aslında basitçe tamamen donanımsız, çaresiz ve bilgisiz bir insanın yapabileceği en basit en yalın ama en insancıl davranış biçimidir. Onunla tüm gizleri, korkuları, utanılanları, tüm yaşamı konuşmak, tanımak, anlamak, kabul etmek, sevmek… Dostlarım bunu eninde sonunda yapacaksınız. Mahşere bırakmayın. Bence şimdi yapın!

-Sizlere hatırlatmam gereken önemli bir mesele ise: Bu çalışmanın siz ve ebeveyniniz arasında olacağıdır.

-Varacağınız her türlü mutluluk ve anlayış noktası kişiseldir Sizinle onun arasında gelişecektir. Eğer bir orana vurursak bunda siz çok daha ağırlıklı bir sonuç elde edeceksiniz. O sizin kadar rahatlamış ve özgürleşmiş daha derin bir anlayışa kavuşmuş hissetmeyecektir.

-Şu hatayı yapmayın: Sizinki gibi bir berraklığa ve bağışlayıcılığa kavuştuğunu düşünüp eşiyle ya da yaşamla arasını düzeltebileceğini düşünmeyin.

-Zira bu düşündüğünüzden de uzun ve farklı bir eğitici deneyimler süreci gerektiren bir meseledir. Bu durum sizi hayal kırıklığına uğratmasın Çünkü baştan bu konuda hayal kurmamanız gerekiyor.

-Kişisel zaaflarınızı bulup düzeltmeye başladığınız bir ortamda artı kendi evinize ait olmayan gerilimleri aştığınız huzurlu bir ortamda çocuklarınıza olan yaklaşımınızı bir düşünün şimdi bakalım.

-Tamamen modellenecek, hayata dair değer ve inançların kopyalanacağı bir kişideki düzelmelerin çocuklarınızın gelişimine nasıl yansıyacağınızı tahmin etmenizi istiyorum.

-İşte şimdi! onları yetiştirmeye başlıyorsunuz, işte şimdi onların yaşamları için sorumluluk almış bulunuyorsunuz.

-Hiç birimizin ağzından düşmez aman ben çektim o çekmesin. Aman biz hiç gün görmedik bari o kendini kurtarsın.

-İşte onların çekmemesi ancak sizin kendinizi düzeltmenizle mümkün. Yoksa emin olun kahpe felek/kötü kader çemberinde sizi döndürdüğü gibi onu da döndürecek.

Yorum bırakın

* Note: Your email will be kept secret and not be published

Translate »